Kada atliekama kelio sąnario artroskopija?


Kai vargina kelio skausmas

Kelio skausmas – vienas labiausiai varginančių skausmų. Kankinami jo, negalime nei normaliai vaikščioti, nei sėdėti ar gulėti – kiekviena iš šių pozų ilgainiui tampa neištveriama. Kelio skausmas pacientą kankina ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai – jo veikiamas žmogus tampa irzlus, vengia bendrauti su kitais, nuolat liečia skaudamą vietą ir negali susikaupti nei darbui, nei poilsiui.

Kelio sąnario artroskopija

Jeigu kelio skausmas nepraeina ilgai arba atsiranda po traumos, galima įtarti rimtą kelio sąnario problemą. Tai gali būti plyšęs meniskas ar raiščiai, kelio sąnaryje atsiradę laisvieji kūnai, pažeista sąnario kremzlė arba kelio girnelė. Tokiais atvejais gali prireikti ne tik rentgenologinio tyrimo, bet ir artroskopijos – operacijos, kurios metu kelis apžiūrimas, o prireikus ir išoperuojamas.

Artroskopija atliekama padarant negilius įpjovimus kelyje. Per šiuos įpjovimus į sąnarį įkišamas artroskopas – operacinis įrankis, primenantis pieštuką ir turintis mažytę vaizdo kamerą, kurios pagalba kelis apžiūrimas ir randama kelio skausmo priežastis. Jeigu apžiūrinti gydytojas nustato, kad kelio pažeidimo priežastį reikia šalinti operacijos pagalba, ji atliekama iš karto.

Plyšęs kelio meniskas ir kiti laisvieji kūnai kelio sąnaryje

Kelio menisko įplyšimas ar dalies jo atitrūkimas nuo likusio sąnario – viena dažniausiai pasitaikančių kelio skausmo priežasčių. Pusmėnulio formos iš kremzlės sudaryti kelio meniskai atlieka atraminę kelio funkciją, todėl juose atsiradus pažeidimų, žmogus praranda galimybę normaliai vaikščioti – kiekvieną žingsnį ar kelio pasukimą lydi veriantis skausmas. Atroskopijos metu (atsižvelgiant į menisko plyšimo tipą) arba pašalinama atitrūkusi menisko dalis, arba susiuvamas atsiradęs įplyšimas.

Kaip ir meniskas, nuo kelio sąnario gali atitrūkti ir kitos jo dalys, kurias chirurgai vadina laisvaisiais kūnais. Paprastai tokios atitrūkusios dalelės nebūna didelės, tačiau jos sustabdo normalią sąnario veiklą, neleidžia jam „susitepti“, o dėl atsiradusios trinties kyla kelio skausmas.

Kelio raiščių plyšimas

Jauni ir ypač aktyvų judėjimą mėgstantys žmonės dažnai susiduria su plyšusių kelio raiščių problema. Per greitai atliktas judesys, vienas kojos pakrypimas bėgant – ir koją nudiegia stiprus skausmas. Plyšus raiščiams, kelis gali ištinti. Raiščiai yra „atsakingi“ už kelio stabilumą, todėl laiku juos pagydyti yra itin svarbu, kitaip galima sulaukti nemalonių komplikacijų, ir kelio skausmas – tik viena iš jų. Artroskopija leidžia „atkurti“ raiščius ir grąžinti keliui stabilumą.

Kelio girnelės ar sąnario kremzlės pažeidimai

Įtarti, kad buvo pažeista kelio girnelė, galima tada, kai kelio skausmas kyla jį sulenkus. Artroskopijos procedūra leidžia išlyginti kremzlinį kelio paviršių ir apžiūrėti girnelę, įvertinti, ar joje neatsirado svarbių pakitimų. Nustačius patologiją, girnelė yra išoperuojama iš karto po atroskopinės apžiūros.

Sąnario kremzlė gali būti pažeista jai nusidėvėjus. Esant tokio pobūdžio pažeidimams, kelio skausmas tampa itin aštrus. Kaip ir operuojant kelio girnelę, taip ir gydant sąnario kremzlę, jos paviršius yra išlyginamas.