Plastikos chirurgija – ir grožiui, ir sveikatai. Ką apie savo darbą mano patys plastikos chirurgai?


Plastikos chirurgasPlastikos chirurgija – tai šiuolaikinis būdas susigrąžinti savo jaunystėje turėtą grožį arba pagražinti tas kūno dalis, kurios niekada nebuvo tobulos. Plastinės operacijos taip pat padeda įveikti tam tikrus sveikatos sutrikimus: pakoreguoti normaliai kvėpuoti neleidžiančią nosį, atsikratyti dalies prakaito liaukų, kai prakaituojama per daug ir pašalinti daugybę kitų su mūsų sveikata susijusių problemų. Lietuvos plastikos chirurgai savo darbo kokybe garsėja visame pasaulyje. Kaip savo darbą vertina patys grožio specialistai? Kam – žmogaus grožiui ar sveikatai – jie yra pašventę didžiąją savo gyvenimo dalį?

Kaune įsikūrusios klinikos „Grožio chirurgija“ gydytojai mano, kad plastikos chirurgui svarbiausia rasti kompromisą tarp paciento norų ir realių galimybių jam padėti, kad kuo mažiau būtų kenkiama jo sveikatai ir kuo labiau padedama jo psichologinei būsenai. Kaip teigia plastinės rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Vygintas Kaikaris, jo pagrindinis tikslas – įgyvendinti pacientų pageidavimus. „Svarbiausias uždavinys rezultatui pasiekti yra suderinti žmogaus norus ir plastinės chirurgijos galimybes. Pacientai neleidžia užmigti – jų lūkesčiai, pageidavimai nuolat mus skatina tobulėti, įsisavinti naujus metodus“, – sako V. Kaikaris. Jo kolega gydytojas otorinolaringologas Marius Kašėta priduria, kad „kiekvieno plastikos chirurgo tikslas – laimingas pacientas, o tam pasiekti reikia trijų dalykų: suprasti paciento lūkesčius, atlikti tikslų ištyrimą ir pritaikyti reikiamą gydymą“.

Geras plastikos chirurgas operaciją atlieka taip, kad niekas, išskyrus pacientą ir jo gydytoją, nepastebėtų, kad pagražėjęs paciento kūnas toks tapo plastinės operacijos dėka. „Darbe siekiu, kad po operacijos mano pacientas atrodytų tarsi gerai pailsėjęs. Aplinkiniai neturi pastebėti operacijos pėdsakų, o juo labiau – pamatyti dirbtinumą“, – sako plastinės rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Kęstutis Maslauskas. Gydytojas Almantas Maleckas taip pat sutinka su šia mintimi: „Mane žavi tai, kad sutikęs pacientus po pusės metų neretai jų nebeatpažįstu – jie vėl turi išryškėjusius bruožus, kartais atrodo kaip visai kiti žmonės. Tai man kaskart patvirtina, kad nesuklydau pasirinkdamas labai atsakingą chirurgijos sritį, kuri gali labai greitai teigiamai pakeisti ir mano pacientų sveikatą, ir išvaizdą“.

Pacientai į plastikos chirurgus kreipiasi ne tik norėdami pagražinti savo kūną. Skausmas – kita priežastis, dėl kurios jie praveria grožio klinikų duris. „Nesu abejingas žmogaus skausmui. Darbe siekiu nustatyti tikslią jo priežastį, laiku ją panaikinti ar nukreipti pacientą reikiama kryptimi“, – teigia ortopedas-traumatologas Gintautas Pocius. Kineziterapeutas Darius Grečna sako, kad skausmas – dažniausia priežastis dėl ko pacientai į jį kreipiasi. „Tik sveikas ir skausmų nejaučiantis žmogus gali mėgautis gyvenimu“, – mano jis.

Taigi, svarbiausios plastikos chirurgo vertybės – gera paciento vidinė būsena ir jo sveikata. „Grožio chirurgijos“ direktorius, gydytojas anesteziologas-reanimatologas Jonas Staikūnas tvirtina, kad jo klinikoje dirbantiems gydytojams būtinos savybės ir prioritetai – tai „atidumas, profesionalumas, nuoširdumas ir pacientų saugumas“.