Kaip išgydyti klubo sąnario skausmą


Klubo sąnario skausmas Anksčiau buvo įprasta manyti, kad klubo sąnario skausmą patiria tik senyvo amžiaus žmonės. Tokius terminus kaip „endoprotezavimas“ ar „klubo sąnario operacija“ girdėdavome tik iš savo senelių ir močiučių. Deja, klubo sąnarių ligos ir jas lydintys skausmai tampa šio amžiaus rykšte. Jomis vis dažniau suserga net labai jauni žmonės.

Iš tikrųjų tikimybė susirgti sąnarių ligomis ir patirti peties, kelio ar klubo sąnario skausmą išauga ne tik senstant, bet ir laikantis sąnariams „nepalankaus“ gyvenimo būdo. Žmonės, kurių fizinis aktyvumas yra pernelyg didelis arba atvirkščiai – pernelyg menkas, klubo sąnario skausmą patiria dažniau. Klubo sąnario ligas paskatina anksčiau turėtos traumos ir sąnarių uždegimai, infekcija, paveldimumas. Taip pat šio pobūdžio skausmais dažniau skundžiasi antsvorio turintys žmonės. Kuo didesnį krūvį sąnariams tenka atlaikyti, tuo greičiau dyla sąnarių kremzlės, atsiranda trintis tarp sąnario dalių ir kyla skausmas.

Ypatingai greitai „susidėvi“ kasdien didelį svorį kilnojančių, daug pasikartojančių judesių atliekančių žmonių sąnariai. Dėl šios priežasties darbininkų (pavyzdžiui, statybininkų) ir sportininkų (ypač sunkumų kilnotojų) sąnariai kenčia labiausiai. Klubo sąnario skausmas ilgainiui tampa neatsiejama šių žmonių gyvenimo dalimi.

Klubo sąnario skausmo galima išvengti ne tik pakankamai bei taisyklingai sportuojant, bet ir laikantis subalansuotos mitybos. Norint turėti sveikus sąnarius, būtina juos „sutepti“ iš vidaus – gerti žuvų taukus, vartoti omega rūgščių turinčius produktus. Reiktų vengti gyvulinių riebalų, riebios mėsos. Tuo tarpu valgyti daug vaisių ir daržovių norint sveikų sąnarių – būtina.

Klubo sąnario skausmas gali būti įveikiamas konservatyviais ir šiuolaikiniais gydymo metodais. Pirmiesiems priskiriami vaistai nuo skausmo ir uždegimo, specialios mankštos, šilumos ir šalčio procedūros. Kai konservatyvūs metodai jau nebepadeda (sąnarys yra visiškai sudilęs, o skausmas – nuolatinis ir labai stiprus), reikalinga operacija, kurios metu savo funkcijų neatliekantis sąnarys pakeičiamas nauju. Žmogaus tikrojo klubo keitimas dirbtiniu vadinamas endoprotezavimu.

Endoprotezavimas atliekamas tada, kai sudyla sąnario kremzlė. Ši operacija atliekama „atviru“ būdu, tačiau pacientui ji nėra skausminga, nes jos metu taikoma nejautra. Operacijos metu sudilusios sąnario dalys pašalinamos ir pakeičiamos naujomis, pagamintomis iš metalo ar keramikinio paviršiaus ir tvirtinamos mišiniu, pagamintu iš cemento ar kitos tvirtos medžiagos.

Endoprotezavimas padeda susigrąžinti visas klubo sąnario funkcijas. Po operacijos vieną ar du kartus per savaitę reikia perrišti žaizdas. Siūlai iš jų ištraukiami praėjus dviem savaitėms, o paciento darbingumas visiškai atstatomas per keturis mėnesius. Klubo sąnario skausmas dingsta sugijus žaizdoms ir jeigu pacientas laikosi gydytojo nurodymų, nebeatsinaujina. Svarbu žinoti, kad dirbtinis klubo sąnarys gali pakeisti natūralųjį net keliems dešimtmečiams, tačiau jis nėra amžinas. Po operacijos svarbu laikytis gydytojo sudarytos dietos ir atlikti tinkamus fizinius pratimus.