Apie dantų priežiūrą ir profesionalią burnos higieną


Mergina su gražiais dantukaisProfesionali burnos higiena – nėra nauja odontolognė procedūra, atliekama odontologijos kabinetuose ir klinikose. Daugelis klausia, kodėl ją reikia atlikti: juk mūsų protėviai, kurie ne tik neturėjo dantų šepetėlių ar kitų burnos ertmės priežiūrai skirtų reikmenų, bet ir nesilankė pas odontologus, neturėjo ir dantų ėduonies. Pasak odontologų, mūsų protėviai, seneliai valgė kitokio tipo – rupesnį maistą, daugiau daržovių. Pavyzdžiui, dantų šepetėlius kuo puikiausiai atstojo graužiamos morkos. Ir dantų apnašos nebuvo tokios gausios ir akivaizdžios kaip dabar, kai žmonės valgo ypač daug saldumynų, geria gazuotus gaiviuosius gėrimus, kavą, rūko ir taip toliau.

Taigi norint, kad dantys būtų ne tik gražūs, bet ir sveiki, į juos reikia nemažai investuoti – ne tik pinigų, bet ir laiko, kantrybės. Kruopšti dantų priežiūra turi tapti kasdieniu ryto ir vakaro ritualu, o kaskart pavalgius ar užkandus, burną reikėtų arba išsivalyti šepetėliu, arba prasiskalauti vandeniu, arba bent pakramtyti becukrės kramtomosios gumos. Taip pat kartą per pusmetį reikėtų apsilankyti pas odontologus, kurie atliks profilaktinę apžiūrą ir patikrins, ar nėra skylučių, pradedančių gesti dantukų ir taip toliau. Priklausomai nuo dantų būklės, reikėtų lankytis ir pas burnos higienistus – ypač rekomenduojama profesionali burnos higiena.

Kas nutinka netinkamai prižiūrint dantis?

Kai dantys valomi nereguliariai ar dar blogiau – nevalomi iš viso, susidaro apnašos, vėliau –  akmenys, o galiausiai gali išsivystyti ir įvairūs uždegimai. Reikėtų žinoti, kad apnašos įprastai burnoje atsiranda po 7 valandų, vadinasi, dantis valyti reikėtų ne rečiau kaip kartą per 7 val. Dantų akmenims ant dantų paviršiaus pradėti atsirasti pakanka vos 3 dienų, o štai dantenų uždegimas gali pradėti vystytis ar net išsivystyti po 7 dienų kai pamirštama išsivalyti dantis. Dar sudėtingesnės patologijos, tokios kaip dantis supančių audinių ar kaulų uždegimai gali išsivystyti per maždaug mėnesį burnos ertmės higienai neskiriant jokio dėmesio.

Jei dantys ilgą laiką netaisomi, tai atveria kelią infekcijoms – žmogus dažniau serga ir dažnai neįtaria, kad „kaltininkai“ yra netvarkingi dantukai. Beje, kiauri, sugedę dantys neigiamai gali veikti ir tokius gyvybiškai svarbius organus kaip širdis, plaučiai, inkstai. Medikai pastebi, kad esant nesutvarkytiems dantims braška sąnariai, o moterys, kurios yra nėščios, neturėtų jaustis saugiai, jei neapsilankė pas odontologą, nes nesutvarkyti dantukai gali neigiama linkme paveikti vaisiaus vystymąsi. Taigi būtinas  ne tik apsilankymas pas odontologą, bet ir burnos higiena. Belieka tik pasirinkti patikimus specialistus. Ypač rekomenduojama profesionali burnos higiena.

Dėl kokių priežasčių dantys gali būti jautrūs?

Dantų jautrumas – taip pat gana dažna problema. Nereikėtų galvoti, kad dantys jautrūs yra iš prigimties, nors pasitaiko ir tokių atvejų. Dažniausia dėl dantų jautrumo ir nemalonaus, aštraus skausmo valgant karštą, šaltą maistą, įkvepiant šaltą orą kalti gali būti įvairūs faktoriai. Pavyzdžiui, dantys jautrūs tampa netaisyklingai juos valant, naudojantis pernelyg kietu ar traumuojančiu dantenas dantų šepetėliu arba naudojant agresyvias, stambių abrazyvinių dalelių turinčias balinamąsias dantų pastas. Jautrumui įtakos gali turėti ir atsidengę dantų kakleliai, tad tokiu atveju reikėtų pasikonsultuoti su specialistais. Nors dantų jautrumas nėra laikomas didele patologija, veriantis ir aštrus skausmas, negalėjimas valgyti tam tikro maisto žmogų labai apriboja, tad verčiau paieškoti priežasčių, kas sukelia dantų jautrumą. Radus akivaizdžiais priežastis, dėl ko dantys yra jautrūs, jas reikėtų pašalinti.